اختصاص عواید اراضی کاریزلند به طر‌ح‌های انتقال آب/اولویت اول استان تامین منابع آب پایدار است

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شریف یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی به نقل از بشارت یزد؛ دکتر «محمدصالح جوکار» پیرامون طرح اختصاص عواید فروش اراضی مجموعه کاریزلند به خط دوم انتقال آب شرب به استان در ادامه خط انتقال اول، گفت: در زمانی که موضوع خط دوم انتقال آب شرب به یزد مطرح می شود، مقرر می گردد که تامین ۵۰ درصد هزینه های این طرح بر عهده استان یزد و ۵۰ درصد مابقی نیز بر عهده دولت باشد. در دولت دهم با پیگیری هایی که مجموعه مدیریتی استان با وزارت راه و شهرسازی وقت داشتند، قرار شد نزدیک به ۲ هزار هکتار از اراضی مجاور شهر یزد که امروز کاریزلند نامیده می شود، تحت عنوان شهرک باغ-ویلایی به فروش برسد تا بخشی از هزینه‌های خط دوم انتقال آب به استان تامین شود.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای ۷۰۰ هکتار اولیه از این اراضی مجوزهای لازم گرفته شد و زیرساخت های مورد نیاز همچون آب و برق و گاز و …تامین و بسیاری از قطعات این اراضی هم قطعه بندی و در قالب باغ-ویلا یا تجاری به مردم واگذار شده است. تا به امروز آنچه از محل فروش اراضی فاز نخست این طرح به دست آمده تقریبا برای تامین زیرساخت‌های لازم جهت ساخت خانه یا ایجاد مراکز تجاری و فرهنگی هزینه شده و عایدی چندانی برای اجرای طرح انتقال آب نداشته است.

جوکار در ادامه در پاسخ به این سوال که «چرا در ابتدای کار همه اراضی کاریزلند را جهت بهره برداری به موسسه کوثر واگذار نکردند و تنها ۷۰۰ هکتار از آن به موسسه واگذار شده»، گفت: در ابتدای شروع این طرح قرار بر این شد که اراضی کاریزلند در ۳ فاز و مرحله به مرحله پس از تکمیل هر مرحله واگذار شود. در دولت‌های مختلف این موضوع پیگیری شد و دستورات لازم گرفته شد اما متاسفانه بخشی از بدنه وزارت راه و شهرسازی و همچنین شورای عالی معماری و شهرسازی هم با ادامه این طرح در فازهای دوم و سوم مخالفت دارند هرچند وزیر فعلی راه و شهرسازی موافقت اولیه را داده است. به نظر می رسد ادامه طرح در روند بروکراسی متوقف شده و باید مسئولان و نمایندگان استان از طریق مراجع مرتبط خصوصا وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیر صدور مجوزهای اجرای فاز دوم و سوم اراضی کاریزلند باشند تا بتوانیم از اعتباراتی که به دست می آید، برای توسعه استان خصوصا طرح های انتقال آب بهره ببریم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تمام درآمد حاصل از فروش اراضی فاز ۷۰۰ هکتاری نخست صرف تامین زیرساخت ها شده و در مواردی زمین ها با قیمتی واگذار شده که به اندازه هزینه کرد تامین زیرساخت هایش هم نبوده است که موضوع قابل قبولی نیست. لذا در راستای دفاع از حقوق مردم استان باید مواردی که در ابتدای شکل گیری اراضی کاریزلند مصوب شده، اجرایی شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر افزود: هزینه‌های انتقال آب در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته و از طرف دیگر مطابق بودجه دولت، اعتبار خاصی برای انتقال آب شرب به یزد درنظر گرفته نشده است، لذا باید منابع لازم برای این طرح از درون استان تامین شود که یکی از راه های آن، فروش فازهای دوم و سوم کاریزلند است.

وی در پاسخ به این سوال که «شایعاتی در خصوص واگذاری زمینهای فاز دوم و سوم کوثر به طرح مسکن ملی وجود دارد» اظهار کرد: سایت ۳۸۸ هکتاری در پایین دست اراضی کوثر قرار دارد و هیچ ارتباطی با مجموعه کاریزلند ندارد و در حال حاضر نیز طرح “پردیس زندگی” یا همان خانه های ویلایی “مسکن ملی” در آنجا در حال ساخت است. اراضی کوثر در قالب ۳ فاز ۷۰۰ هکتاری مشخص شده و در طول سالهای اخیر هیات امنای موسسه کوثر شامل امام جمعه، استاندار، نماینده مردم یزد در مجلس و … با واگذاری این اراضی به طرح های دیگر و تغییر کاربری مخالفت کرده و بر اختصاص عواید حاصل از فروش فازهای دوم و سوم به طرح های انتقال آب یزد تاکید دارند.

نماینده مردم یزد در پایان در خصوص مطالبه زمین داران کوثر مبنی بر واگذار نشدن زمین های فاز دو و سه کاریزلند به طرح مسکن ملی گفت: در حال حاضر تامین آب، اولویت اول استان است و تمام مسئولان استان در هرجایگاهی باید به دنبال تحقق طرح های انتقال آب باشند بر این اساس اجرایی شدن فازهای دوم و سوم کاریزلند جهت سرمایه گذاری در طرح های انتقال آب به یزد همواره مورد تاکید بوده که باید پیگیری شود و تا آنجا که اطلاع دارم هیات امنای موسسه کوثر به عنوان متولی اراضی کاریزلند به شدت با تغییر کاربری این اراضی تحت هرنام و یا منفعت عمومی دیگر مخالفند چون آب، مسئله اصلی استان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا