تامین منافع مردم اولویت اصلی در بررسی الحاق روستاهای بخش مرکزی به شهر یزد باشد / مردم حاشیه شهر یزد از کمبود امکانات گلایه های بسیاری دارند

محمدصالح جوکار در دیدار فرماندار یزد با وی با اشاره به اینکه همه مسئولان باید منافع مردم را در کارهایی که انجام می دهند در نظر داشته باشند اظهار داشت: الحاق روستاهای بخش مرکزی به شهر یزد موضوعی است که باید با نگاه دقیق و جامع انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه در این زمینه باید حتما نظرات مردم مدنظر قرار گیرد تصریح کرد: در ارتباط با الحاق حمیدیا به شهر یزد، افرادی به دنبال کلان شهر شدن یزد و افزایش اعتبارات بودند در حالی که این اقدام هیچ تاثیری در کلان شهر شدن یزد نداشت.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: باید این نگاه را داشته باشیم که اگر روستاهای یزد به شهر یزد الحاق شوند آیا واقعا زمینه خدمت رسانی به آنها بیشتر می شود و شهرداری قرار است خدمات مناسبی به آنها ارائه کند یا مثل برخی از نقاط فعلی شهر یزد از جمله محمودآباد، خیرآباد، منطقه اسکان و دیگر نقاط حاشیه ای شهر قرار است مشکلات عدیده ای داشته باشند.
جوکار تاکید کرد: الان این مناطق گلایه های بسیاری در ارتباط با عدم رسیدگی مناسب به آنها دارند و عملا همه می بینیم که افزایش حاشیه نشینی در شهر یزد مشکلات بسیاری برای شهروندان به وجود آورده است.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: در این زمینه توافقی صورت گرفته که نظرسنجی از مردم منطقه صورت گیرد که آیا اکثریت این روستاها به دنبال الحاق به شهر یزد هستند یا این تنها برنامه مسئولان است.
وی افزود: الان شغل خیلی از مردم این روستاها دامداری است اما زمانی که به شهر الحاق شوند دیگر امکان دامداری در مناطق مسکونی را ندارند و این موضوع برای آنها مشکلات زیادی را به دنبال دارد.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادامه داد: نباید در ارتباط با الحاق روستاها به شهر عجله کرد گفت: اکرمیه و اکرم آباد الان به صورت کامل بافت شهری به خود گرفتند و باید به صورت دقیق بررسی کرد که اگر واقعا مشکلی برای مردم این مناطق به وجود نمی آید و خودشان هم تمایل به این موضوع دارند، به شهر یزد الحاق شوند.
جوکار ادامه داد: در ارتباط با مابقی روستاها هم باید کار تحقیقاتی و مطالعاتی دقیقی انجام شود چرا که به هیچ عنوان زمان برای آزمون و خطا وجود ندارد و نباید به گونه ای عمل کنیم که مشکلات مردم بیشتر شود.
سیدمحمود رستگاری فرماندار یزد هم در این دیدار اظهار داشت: در ارتباط با چند روستایی که به شهر یزد متصل هستند، همیشه مباحث تداخل مرزی با شهر یزد وجود دارد و علاوه بر آن بافت عمده آنها هم شهری شده است.
وی با اشاره به اینکه شوراهای این مناطق درخواست هایی نوشتند که با توجه به مشکلات موجود آنها و عدم پاسخگویی امکانات لازم، درخواست الحاق به شهر یزد را دارند.
فرماندار یزد با بیان اینکه این موضوع قطعا دارای مزایا و معایبی هست گفت: یکی از دغدغه های موجود مربوط به اعتبارهایی است که الان در اختیار آنهاست ولی پس از الحاق به شهر ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند.
رستگاری گفت: در این زمینه در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که در صورت امکان، این روستاها به شهر یزد الحاق شده و یک منطقه اختصاصی برای آنها در شهر یزد ایجاد شود.
وی تصریح کرد: در این زمینه نکته بسیار مهمی وجود دارد که حتما منطقه اختصاصی برای آنها در نظر گرفته شود وگرنه نمی توان انتظار داشت که الحاق این روستاها به یکی از مناطق فعلی شهرداری برای آنها مناسب باشد.
فرماندار یزد گفت: در دیدار با آیت الله مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد و این روستاها هم توضیحات لازم ارائه شد و وی تاکید کرد که الحاق یا عدم الحاق روستاهای مطرح شده به شهر یزد باید زمینه بهبود وضعیت برای مردم و خدمات رسانی به آنها را فراهم کند.
رستگاری با تاکید بر اینکه هیچ گونه عجله ای برای انجام این کار بدون کار مطالعاتی دقیق نداریم گفت: قطعا اگر این اقدام انجام شود و پس از آن متوجه شویم که اشتباه کردیم، بازگرداندن آن خیلی سخت است ولی زمان همیشه برای الحاق آن به شهر وجود دارد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا