تکمیل طرح راه آهن یزد ـ اقلید نیازمند بودجه

محمدصالح جوکار گفت: این خط آهن نقشی مهمی در انتقال کالا و مسافر در استان های فارس و یزد دارد.

جوکار می گوید: استان یزد در سال‌های گذشته به عنوان قطب نساجی شناخته می‌شد، امروز این صنعت در استان مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است.

به گفته او صنایع کاشی و سرامیک و فولاد را به عنوان صنایع سخت افزار سرمایه گذاری و احداث کردیم که موید این است که برنامه ریزی صحیح و نقش راه مشخصی برای توسعه استان در سال‌های گذشته نداشتیم.

او می گوید: در تدوین سند آمایش، زمین پهنه جغرافیایی یک شهرستان را به خوبی تعریف کرده و بر مبنای آن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های را مشخص کرده تا چه صنایعی در شهرستان سرمایه گذاری شود که بیشترین ارزش افزوده را به دنبال داشته باشد.

نماینده یزد و اشکذر گفت: سیاست‌های بالا دستی زیادی در حوزه مسائل مرتبط با آلایندگی واحد‌های صنعتی وجود دارد، اما این سیاست‌ها مورد پیگیری قرار نگرفته تا به مرحله اجرایی برسد.

به گفته او نبود آلایندگی و هایتک بودن، استقرار صنایع تبدیلی و پایین دستی، سبز بودن صنایع، حفاظت از محیط زیست و نگاه بلند داشتن به آینده، شرایط جغرافیایی موجود و کم آب بودن استان از جمله مولفه‌هایی است که باید در مسیر توسعه استان مورد توجه قرار گیرد.

او می گوید: محیط زیست باید استقرار صنایع جدیدی که آلایندگی دارند را جدی بگیرد نه اینکه صنایع احداث و سرمایه گذاری شود در حالی که هنوز مجوز آن توسط محیط زیست صادر نشده و باعث شود از روش‌های مختلف با فشار سعی در اجرای آن واحد داشته باشند.

نماینده یزد و اشکذر گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان استان که مدارک بالایی نیز دارند در این صنایع سخت افزار فعال در استان جایگاهی ندارند و مهاجرت از سایر استان‌ها با فرهنگ‌های مختلف را به دنبال داشته، در حالی که صنایع تبدیلی و پایین دستی می‌تواند فضای شغلی استان را به فارغ التحصیلان دانشگاهی خودمان اختصاص بدهد.

به گفته جوکار بخشی از پول مسئولیت اجتماعی در سطح شهرستان و در حوزه‌های مختلف توزیع شده و البته شاخص آن ساماندهی ایستگاه راه آهن اشکذر است که به صورت مشارکتی در حال انجام است.

او می گوید: در کنار مسئولیت اجتماعی که برای شرکت فولاد آلیاژی تعریف شده، برنامه ریزی شده تا طرح مشترکی به عنوان شاخص شهرستان معرفی و به عنوان نماد و برند فولاد آلیاژی احداث گردد تا منفعت آن شامل کل شهرستان شود.

جوکار گفت: ضرغامی با سفر به اشکذر باید گزارشی از بازدید خود از شهرستان اشکذر در شورای اداری استان ارائه می‌کرد، سفر او در شهرستان فقط به بازدید و گرفتن عکس و فیلم ختم شد که ما نیز به عنوان نماینده مردم محضر ریاست جمهور ابراز گلایه کردیم.

به گفته او مصوبات خوبی در این حوزه‌ها داریم، ولی در اجرا مورد غفلت قرار می‌گیرد که مستلزم این است که رسانه‌ها در جهت تنویر افکار عمومی بر مبنای قانون مردم را در جریان بگذارند.

جوکار می گوید: طرحی در کمیسیون اجتماعی مجلس تحت عنوان ساماندهی کارکنان دولت مطرح بوده و در نوبت صحن قرار گرفته در تلاشیم در ابتدای سال آینده در دستور کار بررسی خواهد بود.

راه آهن اقلید_یزد ۲۷۴ کیلومتر طول دارد، ایستگاه نخست آن بعد از یزد در نزدیکی روستای فهرج قرار دارد، ایستگاه‌های بعدی مهریز، دهشیر، ابرکوه و اقلید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا