سامانه مودیان مالیاتی سازوکاری برای مالیات‌ستانی عادلانه است

دکتر محمدصالح جوکار گفت: تاکنون نحوه مالیات‌گیری در ایران به صورت خوداظهاری و علی‌الرأس بوده و متاسفانه یک بانک اطلاعاتی قوی در مورد درآمد فعالان اقتصادی وجود نداشته است.

وی افزود: اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با این هدف صورت می‌گیرد که با اشراف به اطلاعات مودیان از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم. برخی از افراد فرار مالیاتی دارند و هیچ گاه آنان شناسایی نشده‌اند و با استفاده از سامانه‌ مودیان می توان در راستای مقابله با مجرمان مالیاتی گام برداشت.

این نماینده‌ مجلس با بیان اینکه متاسفانه هر کسی که بیشتر در دسترس باشد برای مالیات‌گیری به سمتش می‌رویم، خاطرنشان کرد: کسانی که پنهان کاری دارند و اطلاعاتشان شفاف نیست از مالیات‌گیری دولت در امان هستند و این به معنای بی‌عدالتی در مالیات‌ستانی است و باید برای حل این مشکلات چاره‌اندیشی کنیم.

اجرای بهتر سامانه مودیان با اطلاع رسانی مناسب به مردم

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان داشت: ابتدایی‌ترین لازمه‌ مالیات‌گیری در کشور این است که همه چیز شفاف باشد. همه چیز از طرف مالیات‌دهنده و مالیات‌گیرنده باید در کمال شفافیت باشد تا در نهایت جامعه از مزایای آن بهره‌مند شود. اصلاح نظام مالیاتی کشور و برخورداری از یک نظام مالیات‌گیری درست به نفع تمام جامعه است. درآمدهای حاصل از مالیات را می‌توان برای اداره‌ی بهتر به کار انداخت و در راستای توسعه‌ی کشور گام برداشت. این درآمدها در پروژه‌های عمرانی در شهرها و روستاها به کار گرفته می‌شود و ضمن افزایش اشتغال به توسعه و آبادانی کشور می‌انجامد.

وی گفت: بهتر است مردم را در مورد مزایای اصلاح نظام مالیات‌گیری کشور آگاه کنیم. اطلاع رسانی به مردم در مورد لزوم بهبود سازوکار مالیات‌گیری در کشور می‌تواند به اجرای بهتر قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌ مودیان منجر شود. باید برای مردم توضیح دهیم که مالیات‌گیری صحیح در نهایت به نفع جامعه است و مردم از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

اخذ مالیات‌های سنگین‌ از فعالیت‌های سوداگرانه موجب هدایت سرمایه‌ها به تولید

جوکار ادامه داد: در حال حاضر درآمد کشورهای پیشرفته از مالیات به دست می‌آید و منبع دیگری حتی برای هزینه‌های جاری دولت وجود ندارد. نکته‌ مهم این است که تعامل بین مالیات‌دهندگان و مالیات‌گیرندگان باید به درستی برقرار شود. این طور است که مالیات‌دهنده انگیزه‌ی لازم را برای اعطای مالیات پیدا می‌کند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در پایان گفت: فعالیت‌های واسطه‌ای، مخرب و دلالی در تمامی کشورها انجام می‌شود. مهم این است که ما به یک بانک اطلاعاتی جامع دسترسی داشته باشیم و بتوانیم با اخذ مالیات‌های سنگین‌تر از فعالیت‌های سوداگرانه، سرمایه‌ها را به سمت تولید سوق دهیم. سامانه‌ مودیان می‌تواند به ما کمک کند تا سازوکار عادلانه‌تری برای اخذ مالیات داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا