طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در ۱۴۰۰ اجرایی نمی شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه دوم دی ) قوه مقننه، با اشاره به اظهارات های اخیر رئیس جمهور درباره عدم نظارت مجلس بر عملکرد وزرا، گفت: براساس قانون اساسی قانونگذار باید برحسن انجام قانون نیز نظارت کند و نظارت بر عملکرد وزرا نیز از وظایف عملکردی مجلس است.
وی در بخش دیگری از تذکر خود ضمن انتقاد از صحبت های رئیس جمهور درباره رفراندوم قانون اساسی، افزود: نمی دانم چه لزومی دارد که هرسال رئیس جمهور از رفراندوم سخن می گوید و بد نیست یک بار بحث رفراندوم از عملکرد رئیس جمهور نیز مطرح شود تا ایشان ببینند مردم از عملکرد رئیس جمهور به چه میزان رضایت دارند.

نماینده مردم یزد در مجلس در ادامه تذکر خود درباره پیشنهادات اصلاحی مربوط به طرح اصلاح قانون انتخابات، اظهار داشت: برخی از این پیشنهادات وقت مجلس را می گیرد ما می خواستیم این طرح در انتخابات 1400 اجرایی شود اما با شرایط فعلی این امکان وجود ندارد، همچنین برخی رسانه ها و اشخاص شائبه هایی مطرح می کنند که مجلس محدودیت هایی برای حضور افراد و اشخاص در انتخابات ایجاد می کند اما من عرض می کنم که این محدودیت برای کسانی است که جرم اقتصادی دارند.

وی افزود: این محدودیت برای کسانی است که تابعیت اقتصادی مضاعف دارند و یا منافع کشورهای خارجی را دنبال می کنند و یا خانواده آنها اقامت کشور بیگانه را دارد.

جوکار در همین راستا، ادامه داد: بعضی ها نیز این شائبه را مطرح می کنند که مجلس می خواهد مانع از حضور جوانان در عرصه انتخابات شود، حال من عرض می کنم عملکرد وزارتخانه موردنظر را ببینید و بررسی کنید قانون باید بر تراز جمهوری اسلامی باشد نه بر تراز مورد نظر آقایان.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس، خاطر نشان کرد: براساس اصل 3 قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات ما نمی توانیم برای حضور اعضای هیات رئیسه مجلس و یا سایر قوا به عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری مانع ایجاد کنیم و این نوعی تبعیض است لذا این پیشنهاد مورد قبول کمیسیون نیست و از نمایندگان می خواهم رأی موافق به این موضوع ندهند.

انتهای‌پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا