لزوم جلوگیری از صدور مجوز جدید صنعتی در مناطق ممنوعه یزد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدصالح جوکار در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان یزد اظهار داشت: سند آمایش ملی و استانی اواخر سال ۹۹ به تصویب رسید و در نهایت در دولت قبل برای اجرا به تصویب رسید و اکنون دولت فعلی در تلاش برای اصلاح این سند پایش ملی است.

وی عنوان کرد: بر این اساس، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دوباره نظرات دستگاه‌ها را دریافت کند تا با پایش اطلاعات سندی را داشته باشیم که مبتنی بر واقعیت باشد البته سند آمایش تهیه شده سند خوبی است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: در چهار دهه گذشته از انقلاب نقشه راهی برای توسعه وجود نداشت و فعالیت‌ها بر اساس میل سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاری بخش دولتی بدون توجه به زیر ساخت‌های مورد نیاز، شرایط اقلیمی، منابع طبیعی و توانمندی‌های بخش‌های مختلف صورت گرفته است.

جوکار بیان کرد: صنعت گردشگری نوپا ظرفیت خوبی است و شاهدیم که برخی از کشورها تا ۳۲ درصد جی‌دی‌پی خود را از طریق شاخص‌های صنعت گردشگری تأمین می‌کنند.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های متولی توجه کنند که اگر داده‌های ما منطبق بر واقعیت‌ها نباشد، سند آمایش هم اشکال پیدا خواهد کرد، این موضوع مستلزم راستی آزمایی است بنابراین لازم است سند بازنگری شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه سند آمایش می‌تواند نجات بخش استان باشد، عنوان کرد: محرومیت‌زدایی با این سند محقق می‌شود و سند آمایش تکلیف هر شهرستان را مشخص کرده که در چه صنعتی سرمایه‌گذاری شود تا مسیر محرومیت‌زدایی تحقق یابد.

جوکار ادامه داد: سمت و سوی همه مسائل در سند آمایش مشخص شده و حتی دانشگاه‌ها باید منطبق با نیازهای شغلی استان دانشجو تربیت کنند، اکنون دانشجویان علوم نظری را یاد می‌گیرند و در نهایت بیکار هستند.

وی اظهار داشت: صنایعی که در استان بر پا شده، صنایع سخت افزاری بوده و نیروی فیزیکی می‌طلبد در نتیجه نیروهای نخبه ما از استان خارج می‌شوند و به جای این نیروی قوی یک نیروی ساده از استان‌های دیگر وارد می‌شود بنابراین سند توسعه باید تغییر پیدا کند.

جوکار با بیان اینکه در شوراهای برنامه‌ریزی گذشته ایجاد صنایع جدید در کریدور عقدا تا مهریز ممنوع شده است، گفت: نباید اجازه داد هیچ صنعت آلاینده دیگری ایجاد شود و باید صنایع جدید در مناطق توسعه نیافته ایجاد شود./

پایان پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا