متاسفانه فارغ التحصیلان دانشگاهی نه خانه داری آموخته اند نه مهارت

به گزارش خبرنگار دفتر نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس، دکتر محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس عصر امروز در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اینکه طرح موضوع شتاب دهنده ها به معنای حرکت نو، تازه و جهش یافته در حوزه تولید و صادرات و غیره است، گفت: انتظار داریم که دانشگاه ها امروز به مسائلی بپردازند که نیاز جامعه، تولید، اشتغال و کارآفرینی باشند.

وی با بیان اینکه کاربردی کردن مسائل توسط دانشگاه ها ارزشمند است ولی یکسری مسائل باید مورد توجه قرار گیرد، اذعان داشت: تولید و صادرات در استان یزد یکی بوده و هیچ فاصله ای بین این دو احساس نمی شود و تولید کننده اقدام به صادرات و تجارت می کند در حالی که این امر، معمول نیست و همیشه متفاوت بوده است.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برخی از واحدهای تولید کنندگان در استان یزد محصولات را خودشان صادر می کنند. یکسری فرصت هایی برای ما در حوزه صادرات بوجود آمده که متاسفانه فرصت هایی مثل قطر از دست رفت، سوریه و عراق در حال از دست رفتن است و فرصت های روسیه و حوزه قفقاز نیز به همین شکل هستند.

جوکار به ظرفیت های موجود در استان یزد اشاره کرد و ادامه داد: استان یزد در زمینه تولید محصولات مرتبط حوزه ساختمانی ظرفیت بسیار خوبی دارد که می توان با سفر هیاتی از یزد به کشور روسیه، امکان صادرات این محصولات را به این کشور فراهم ساخت.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: مهارت آموزی موضوع مهمی است که در کار و زندگی بسیار کارآمد بوده و اثرگذار است ولی متاسفانه سمت و سوی تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش و هم دانشگاه به سمت دروس نظری رفته و فارغ التحصیلان دانشگاهی نه خانه داری و نه مهارت آموخته اند.

وی گفت: در گذشته نچندان دور در دهه 60 و 70 خانواده ها خودکفا بودند و مشاغل از پدر به پسر منتقل می شد اما الان دانشجویان از فردای خود ناامیدند و در فکر شغل هستند. در همه جای دنیا انسانی که از آموزش و پرورش فارغ شد حداقل باید روش زندگی کردن را آموخته باشد ولی ما این مسئله را در کشور نمی بینیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا