24 ساعت داغ در انتظار مجلس؛ 40 نماینده اضافه می شوند یا خیر؟ یک روز تا تعیین افزایش یا عدم افزایش تعداد نمایندگان استان یزد

بیست و سه سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می گذرد. این در حالی است که طبق اصل شصت و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر 10 سال تعداد 20 نفر به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می تواند اضافه شود و در حال حاضر پس از گذشت دو دهه و عدم اجرای آن، به شرط کسب بیشترین آرا نمایندگان در صحن علنی مجلس، تعداد 40 نفر به نمایندگان اضافه خواهد شد.

با توجه به جمعیت بیش از 700 هزار نفری شهر یزد که به واسطه صنعتی بودن استان به جمعیت آن افزوده می شود و همچنین وجود یک حوزه انتخابیه با شش شهرستان به عنوان بزرگترین حوزه انتخابیه کشور متشکل از شهرستان های بافق، بهاباد، ابرکوه، مهریز، خاتم و مروست، اضافه شدن تعداد نمایندگان و اصلاح حوزه های انتخابیه از درخواست های مردم استان بویژه این شهرستان ها بود، به همین جهت یکی از موضوعات مهم و اولویت دار دکتر جوکار تحقق این درخواستبه حق مردم بود که قبلا نیز در مجلس نهم آن را پیگیری نموده بود.

پس از شروع مجلس یازدهم، تشکیل کمیسیون ها و انتخاب دکتر جوکار به عنوان رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، با توجه به مطرح بودن ۵ طرح با موضوع اصلاح حوزه ها و افزایش تعداد نمایندگان، مطابق با آیین نامه مجلس این طرح ها ادغام و با عنوان طرح اصلاح جدول حوزه های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان آنها به صورت ملی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

اکنون پس تلاش ها و پیگیری های مستمر دکتر جوکار و با برگزاری جلسات متعدد در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، این طرح در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در صورت تایید این طرح توسط نمایندگان مردم در روز دوشنبه 20 شهریورماه مطابق با پیش نویس طرح، دو نماینده به تعداد نمایندگان استان یزد اضافه و حوزه ‏های انتخابیه نیز اصلاح خواهد شد.

بدین صورت تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه «یزد، اشکذر و زارچ» از یک نفر به دو نفر افزایش می‏ یابد و همچنین با انتزاع خاتم و ابرکوه از حوزه انتخابیه «مهریز، بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مروست»، حوزه انتخابیه «خاتم و ابرکوه و مروست»، با اختصاص یک نماینده ایجاد می‏ شود و نام حوزه انتخابیه «مهریز، بافق، بهاباد ابرکوه و خاتم و مروست» به «مهریز، بافق و بهاباد» اصلاح می‏ شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا