آخرین وضعیت بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس

محمدصالح جوکار رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین وضعیت طرح افزایش تعداد نمایندگان، اظهار کرد: طرح مذکور به کارگروه تخصصی در کمیسیون ارجاع شده که کار بررسی بر روی آن در کمیته مربوطه به پایان رسیده است.

وی افزود: کارگروه تخصصی وقت بسیار زیادی برای جمعبندی این طرح صرف کرده و گزارشش نیز بر اساس نقطه نظرات کارشناسی مسئولان وزارت کشور و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس تدوین شده است البته ممکن است طرح مذکور با توجه به درخواست برخی از نمایندگان، نتواند مطالبات همه آنها را پاسخ دهد.

رییس کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه رسیدگی این طرح در دستورکار هفته آینده کمیسیون شوراها قرار دارد ، افزود:طرح مذکور در هفته آتی بررسی می شود و در صورتی که در کمیسیون رأی بیاورد ، طرح برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیات رییسه مجلس خواهد شد.

جوکار با بیان اینکه بر اساس این طرح، ۴۰ نماینده اضافه و تعداد وکلای ملت به ۳۳ تن می‌رسد، اظهار کرد: طرح مذکور در صورت تصویب نمایندگان در کمیسیون شوراها و همچنین جلسه علنی برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

بر اساس اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر ۱۰ سال یکبار با در نظر گرفتن عوامل انسانی، جغرافیایی، سیاسی، حداکثر بیست نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی می تواند اضافه شود. با توجه به اینکه بیست سال از آخرین افزایش تعداد نمایندگان مردم در مجلس می گذرد لذا این افزایش می‌تواند به عدد ۴۰ نفر برسد.

لازم به ذکر است؛ طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با امضای ۲۲ نفر از نمایندگان در مجلس اعلام وصول شده که در صورت تصویب نهایی آن تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر به ۳۳۰ نفر و تعداد حوزه های انتخابیه از دویست و هشت حوزه به دویست و بیست و یک حوزه افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا