دکتر جوکار در نشست شورای برنامه ریزی استان تأکید کرد:

برای آخرین بار؛ تصمیم جدی در حوزه مدیریت آب استان یزد گرفته شود

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم در مجلس، دکتر محمد صالح جوکار در شورای برنامه‌ریزی استان یزد، آینده و پیشرفت این استان را منوط به تأمین آب دانست و اظهار داشت: امیدواریم با تدوین برنامه‌های پنج‌ساله در استان یزد و تطبیق آن با برنامه‌ پنج‌ساله کشور، گام مؤثری در حوزه تأمین آب مناسب برای استان برداشت.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، با بیان اینکه متاسفانه تنش‌های آبی در آینده، به‌مرور افزایش خواهد یافت، گفت: تأمین آب از منابع پایدار و مدیریت آن، از مقوله‌های بسیار حائز اهمیت است.

وی این سئوال را مطرح کرد که خط دوم انتقال آب به استان یزد طرحی بزرگ در حال پیگیری واجرا است؛ اما تا چه زمانی کمبود اب رفع خواهد شد .باید برای مدیریت مصرف آب، الگوی درستی طراحی کنیم.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر، زارچ و بخش ندوشن در مجلس افزود: استفاده از آب‌های غیرمتعارف و بازچرخانی آب، روش‌های مناسب در صرفه‌جویی آب است؛ اما نوع صنعت حاکم بر استان ، باعث شده که روش‌های موجود برای تأمین آب، نتواند پاسخگوی نیازمندی‌های آن باشد.

جوکار با تأکید بر اینکه نقشه راه پیشرفت استان، باید به سمت صنایع کم آب‌خواه و دانش‌بنیان تغییر جهت یابد، خاطرنشان کرد: غیر از بحث آلایندگی‌هایی که صنایع ایجاد کرده‌اند و هم‌اکنون نیز باعث تنش‌های بسیاری شده؛ یقیناً در آینده، تنش‌ها افزایش خواهد یافت و مردم و مسئولان استان‌ها به‌واسطه این موضوع، یکدیگر را مقصر وضع موجود، قلمداد خواهند کرد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس عنوان کرد: برای آخرین بار، تصمیم جدی در حوزه مدیریت آب استان یزد گرفته شود تابه سمت حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حرکت کنیم.

وی به وجود تنش‌های آبی در شهر یزد اشاره کرد و گفت: بابررسی میدانی مشکلات محلات ، که در ایام جمعه باحضور مدیران در بیش از ۷۰ محله انجام شد ، کیفیت پایین و افت فشار آب، از مشکلات اصلی مردم در برخی از محله‌ها بود، و باتوجه به فعالیت‌های خوبی که درساخت مخازن و ایجاد شبکه صورت گرفته، ضرورت تخصیص اعتبار جهت تکمیل طرح «رینگ آب شهر یزد» می رود؛ زیرا بر اساس پیش‌بینی کارشناسان، در تابستان سال آینده با مشکل بسیار زیادی مواجه خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا