تمرکززدایی در تصمیم‌گیری‌ها از فساد و انحصار جلوگیری می‌کند

محمد صالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر اهمیت افزایش اختیارات استانداران، گفت: یکی از اشکالات در کشور لزوم تصمیم گیری در مراکز تصمیم سازی متمرکز است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به عبارتی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی متمرکز است در حالی که می‌توان امور را به صورت منطقه‌ای پیش برد.

وی با تاکید بر اینکه اختیارات باید در سطح کشور توزیع شود، ادامه داد: در واقع تصمیم گیری‌ها باید از سوی افرادی که در میدان عمل هستند انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: به عنوان مثال در ایام مقابله با کرونا به صورت ملی تصمیم‌گیری می‌شد اما مشاهده شد که شیوع کرونا تداوم یافت؛ بر این اساس برخی تصمیم گیری‌ها بر عهده استانداران و فرمانداران گذاشته شد تا متناسب با شرایط واقعی مناطق اقدام شود.

جوکار با بیان اینکه وقتی قدرت تصمیم گیری ها به استان ها تفویض شود، مشکلات خیلی راحت تر برطرف می شوند، تصریح کرد: در واقع اگر بخواهیم برای رفع مشکلات به وزارتخانه ها مراجعه کنیم، قفل امور باز نمی شود مگر اینکه از طریق برخی روابط و کانال های ارتباطی مختلف پیگیری صورت بگیرد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: می توان اذعان کرد این موضوع از فساد و انحصار جلوگیری می کند و همچنین مسئولان استانی نیز پاسخگوتر می شوند./

پایان پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا