توسعه استان یزد بدون انتقال آب امکان‌پذیر نیست

محمدصالح جوکار بعد از ظهر امروز در نشست شورای راهبردی سپاه الغدیر استان یزد که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد برگزار شد اظهار داشت: از گذشته پیشینیان ما برای تداوم زندگی در یزد تصمیم گرفتند که آب را به این منطقه انتقال دهند.

وی با اشاره به اینکه قنوات بر پایه همین تصمیم ایجاد شد خاطرنشان کرد: در آن زمان با فناوری‌ها و ابزارهای کمی که در اختیار بود حفر قنات آن هم به طول بسیار زیاد و در حد 100 کیلومتر کار بسیار سختی بود که انجام شده است.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: قنات‌ها برای خودشان حقوقی دارند و حتی تاکید می‌شود که بر روی این قنوات حق ساخت خانه یا بنا وجود ندارد.

جوکار با اشاره به اینکه الان در تمام نقاط استان یزد با تنش‌های آبی روبرو هستیم گفت: با وجود تمام برنامه‌هایی که در حوزه مدیریت مصرف آب وجود دارد امکان اینکه به سمت انتقال آب به یزد نرویم وجود ندارد و بدون انتقال آب با چالش بسیار جدی روبرو می‌شویم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه راهبرد استان یزد انتقال آب است گفت: صرفه جویی در مصرف آب، مدیریت مصرف، تغییر الگوی کشت، بستن چاه‌های غیرمجاز و استفاده از روش‌های نوین آبیاری و سایر برنامه‌ها در این حوزه همه مسائلی هستند که اهمیت زیادی دارند ولی هیچ یک از آنها نافی انتقال آب نیست.

وی با تاکید بر اینکه در بحث انتقال آب به هیچ عنوان نباید به دلیل هزینه بالا منصرف شد افزود: استان یزد برای اینکه بتواند توسعه داشته باشد حتما نیازمند منابع آب پایدار است که به این استان منتقل شود.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توسعه استان یزد هم حتما باید بر اساس برنامه و سند آمایش باشد گفت: متاسفانه در گذشته توسعه استان یزد برنامه محور نبوده و همین نداشتن برنامه هم سبب مشکلاتی ازجمله آلایندگی‌ها شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا