طرح‌های مختلف برگزاری انتخابات مجلس در کارگروه تخصصی بررسی شد

محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست کارگروه بررسی طرح های برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: استانی شدن انتخابات نخستین موضوعی بود که از سوی از نمایندگان دستگاه های نظارتی، پژوهشکده شورای نگهبان، مرکز پژوهش های مجلس، وزارت کشور و تعدادی از طراحان و نمایندگان بررسی شد.

نماینده مردم یزد، اشکذر،بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این طرح از گذشته نیز مطرح بوده و اینبار با برخی ویرایش های جدید مطرح شد.

وی ادامه داد: در این میان طرح تناسبی آرای نمایندگان دومین موضوعی بود که مورد تبادل نظر قرار گرفت؛ در این طرح بیشترین تاکید بر این است که انتخابات منطبق با جریان های سیاسی و ائتلاف هایی باشد که در انتخابات شرکت می کنند که سبب حذف یک ائتلاف نمی شود؛ البته این طرح در حوزه های انتخابیه دو نفر به بالا اتفاق خواهد افتاد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این راستا، افزود: ممکن است در جریان برگزاری انتخابات تناسبی یک حوزه انتخابیه دارای 5 نفر نماینده باشد که 3 نفر از یک ائتلاف و 2 نفر از ائتلاف دیگر باشند؛ مزیت این مهم موجب می شود جریان انتخابات یک طرفه نخواهد شد و تمام کرسی های برنده در اختیار یک جریان سیاسی شرکت کننده در انتخابات قرار نخواهد گرفت و توزیع خواهد شد لذا مجلس دارای ترکیبی از جریان های سیاسی مختلف خواهد داشت.

جوکار گفت: نظام اکثریتی طرح دیگری بود که مورد بررسی قرار گرفت؛ امروزه در انتخابات هر فردی بالاترین رای را بیاورد منتخب خواهد شد که مطابق این دیدگاه است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این میان تلفیق چند طرح مذکور نیز مطرح شد؛ به عبارتی روند کنونی تغییر نمی کند بلکه در حوزه های انتخاباتی بالای 2 نفر به صورت ترکیبی، اکثریتی و تناسبی خواهد بود. بر این اساس مقرر شد جلسات دیگری نیز برگزار شود تا در خصوص پذیرش این مهم از سوی شورای نگهبان و همچنین رییس مجلس بحث و تبادل نظر صورت بگیرد و نهایتا هر آنچه مورد پذیرش قرار بگیرد، برای پیگیری در دستور کار قرار خواهد گرفت./

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا