نخبگان به عنوان منابع انسانی ارزشمند کشور،در اولویت حمایت قرار گیرند

دکتر محمد صالح جوکار در جمع نخبگان استان یزد با اشاره به اینکه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همیشه حامی نخبگان کشور بوده و هستند، گفت: ایشان شخصاً نقشه جامع علمی و فناوری کشور را رصد و سیاست‌های کلی نظام را در بخش‌های مختلف، ترسیم می‌کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی، تأکید فراوانی بر حمایت از نخبگان کشور دارند و این موضوع را بر مسئولان کشور نیز تأکید کرده‌اند.

وی ویژگی‌های نخبگان را منحصربه‌فرد دانست و اظهار داشت: خدای متعال، استعدادهای خاصی در وجود شما (نخبگان) قرار داده و افرادی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند که باهمت و تلاش، اندیشه و فکر، خود را در مسیر رشد و تعالی قرار دهند.

نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه هدف غربی‌ها در زمان های گذشته، دور کردن مردم ایران از «تفکر» و «اندیشه» بود، افزود: در آن زمان بهادادن به «اندیشه» و «تفکر» در کشور ما معنا و مفهومی نداشت و با این اقدام، ایران به دیگر کشورها وابسته شده بود؛ اما پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ورق برگشت و با جوانان مستعد و نخبه کشور، توانستیم مسیر پیشرفت را در تمام عرصه‌ها طی کنیم.

وظیفه مسئولان، حمایت واقعی از نخبگان کشور است
جوکار با تأکید بر اینکه نخبگان ما در عرصه‌های مختلف، باید درخشش ویژه خود را در ایده‌پردازی، تبدیل به محصول و تجاری‌سازی به نمایش بگذارند، خاطرنشان کرد: پس از طی این مراحل از سوی نخبگان، مسئولان کشور نیز باید در جهت حمایت از آنها، نقش خود را به‌درستی ایفا کنند و در عمل، از نخبگان کشور حمایت کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در ادامه به تصویب دو قانون «جهش تولید دانش‌بنیان» و «جهش تولید مسکن» در مجلس یازدهم شورای اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به خلأهای قانونی در این دو حوزه و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، ظرفیت‌های خوبی برای نخبگان کشور ایجادشده است.

نخبگان کشور، از ظرفیت‌های قانون «جهش تولید دانش‌بنیان» استفاده کنند
وی خطاب به نخبگان کشور، گفت: بدون شک، با بررسی همه‌جانبه قانون «جهش تولید دانش‌بنیان» و استفاده ظرفیت‌های آن توسط نخبگان، دیگر نیازی به مهاجرت به کشورهای دیگر نیست و به‌خوبی می‌توانند در کشور، به فعالیت‌های دلخواه خود ادامه دهند؛ زیرا تمام جنبه‌های حمایتی از آنها، در این قانون فراهم شده است.

چرا تجهیزات موجود، در اختیار نخبگان استان یزد قرار نمی‌گیرد؟
نماینده مردم در مجلس، ضمن ابراز تأسف از اینکه برخی از تجهیزات، در حال خاک خوردن هستند؛ ولی در اختیار نخبگان ما قرار نمی‌گیرد، اظهار داشت: بنده از این موضوع رنج می برم که مدرن‌ترین و جدیدترین تجهیزات در استان یزد وجود دارد؛ ولی متاسفأنه ترجیح می‌دهند که بلااستفاده بماند و در اختیار نخبگان قرار نگیرد.

جوکار ادامه داد: بدون شک مشکلاتی در مسیر پیشرفت وجود دارد؛ ولی جمهوری اسلامی، متعلق به همه است و آنچه در طول 45 سال گذشته به آن دست یافته‌ایم، در سایه تلاش و همت نخبگان کشور بوده است.

از ظرفیت نخبگان در ادارات استفاده شود
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، به استفاده از ظرفیت نخبگان در در برخی از دولتها اشاره کرد و اذعان داشت: جوانان به‌عنوان مشاور در کنار مدیران قرار می‌گرفتند و از فکر و اندیشه آنها استفاده می‌شد؛ چه خوب است امروز از ظرفیت نخبگان در ادارات استان، استفاده شود.

وی با اشاره به «سند یزد نوین» اشاره کرد و گفت: برای تحقق سند هر دستگاه و نهادی نیاز به «هیأت اندیشه ورز» دارد فلذا جا دارد از ظرفیت نخبگان در ادارات استفاده شود؛ به‌طورقطع، باید نخبگان به‌عنوان منابع انسانی ارزشمند کشور، در اولویت حمایت قرار گیرند.

نقشه راه توسعه استان یزد باید اصلاح شود
نماینده مردم در مجلس، با بیان اینکه در بحث محیط‌‌زیست، مشکلات بسیار زیادی در استان یزد وجود دارد، افزود: بخشی از آن به دلیل عدم استفاده از صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان، بخشی نیز به سیاست‌های توسعه‌ای استان یزد، بخشی نگری و رقابت‌های ناسالم بخشی در استان مربوطه می‌شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با تأکید بر اینکه نقشه راه توسعه استان یزد باید اصلاح شود، افزود: باید مسیر توسعه استان یزد را از صنایع پرآب‌خواه، آلاینده به سمت صنایع پاک، کم آب‌خواه, دانش‌بنیان و فناور با استفاده از ظرفیت‌ نخبگان، تغییر داد.

وی خاطرنشان کرد: نخستین راه برای حمایت از نخبگان استان یزد، انتخاب زمین در بهترین نقطه مرکز استان، جهت واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور است که در حال تحقق است.

پیگیر حل مشکل بیمه نخبگان در بودجه 1403 هستم
وی در ادامه با اشاره به پیگیری‌های خود در خصوص رفع مشکل بیمه نخبگان، گفت: پیشنهاد بیمه نخبگان را در بودجه سال آینده خواهیم داد که امیدواریم با تصویب آن، مشکل بیمه نخبگان نیز حل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا